Fauna i Flora Porady

Klon palmowy: uprawa i pielęgnacja w domowym ogrodzie!

Klon palmowy: uprawa i pielęgnacja w domowym ogrodzie!

Wszyscy, którzy mieli okazję zobaczyć, jak pięknym drzewem jest klon palmowy rozumieją, dlaczego warto go mieć w swoim ogrodzie. Dostępne jest kilka rodzajów klonów palmowych, które z powodzeniem możesz uprawiać w swoim ogrodzie. Dowiedz się, jakie to odmiany i na czym polega prawidłowa pielęgnacja tej rośliny!

Klon palmowy acer palmatum

Klon palmowy swoją popularność zyskał w Japonii, gdzie stanowi przyciągającą uwagę ozdobę ogrodów. Bogactwo odmian i charakterystyczne, ciepłe barwy liści pojawiające się jesienią sprawiły, że klon palmowy został doceniony również w naszych rejonach. To właśnie te rośliny stanowią główny element ogrodów w stylu japońskim, które uznawane są za jedne z najbardziej klimatycznych i pięknych ogrodów na świecie. Małą ciekawostkę może stanowić fakt, że japońskie ogrody znajdziesz także w Polsce.

Jak wygląda klon palmowy? To właściwie krzew dorastający do 5 m wysokości. Charakteryzuje się cienkimi gałęziami i szeroką koroną, którą tworzą zielone liście. Na zimę krzew zrzuca liście, które wcześniej, jesienią zmieniają swoją barwę. W zależności od odmiany, jest to barwa oscylująca wokół żółci lub czerwieni. Prezentuje się to niezwykle ciekawie i zdecydowanie poprawia nastrój nawet podczas najbardziej ponurej jesieni!

Klon palmowy odmiany

Dostępne jest kilka bardzo popularnych odmian klonu palmowego, które rosną także w polskich ogrodach. Jednym z najbardziej znanych rodzajów jest acer palmatum atropurpureum, o którym możesz przeczytać niżej.

  • Klon palmowy atropurpureum acer: To nazwa jednej z najchętniej uprawianej odmiany klonu. Wszystko za sprawą intensywnie czerwonych liści, które mają naprawdę intensywny i przykuwający wzrok kolor. Klon palmowy czerwony dorasta do 3 m wysokości, nie jest więc za duży nawet do ogrodów o nieco mniejszych rozmiarach. Te krzewy ozdobne są jednymi z najczęściej spotykanych.
  • Klon palmowy dissectum garnet: Cechą charakterystyczną tej odmiany są ciemnoczerwone, wręcz purpurowe liście, które wyglądają przepięknie. Dodatkowo pędy gęsto usiane kolorowymi liśćmi kaskadami opadają wzdłuż cienkiego, niewidocznego pnia. To niewielka odmiana klonu. Po wielu latach roślina osiąga wysokość około 1 m. Dzięki temu dissectum garnet doskonale sprawdzi się również w ogrodach o niewielkich wymiarach.
  • Odmiana Orange Dream: Uprawiać tę odmianę klonu to prawdziwe marzenie! Sięgający do 4 m krzew ma ostro zakończone liście. Wiosną ich barwa jest mocno pomarańczowa, pozytywna, jak sama wiosenna natura! Z czasem liście zmieniają barwę na żółtą, która również jest niczego sobie. To krzew wolnorosnący, ale za to kwitnie dłużej, niż inne odmiany klonu. Podobnie do swoich kuzynów, również ta odmiana będzie doskonałą ozdobą zarówno w towarzystwie Twoich roślin, jak i samotnie ozdabiając wybrane miejsce.
  • Odmiana Sangokaku: To jedna z najstarszych odmian, pochodząca z Japonii. Ten krzew może osiągnąć wysokość nawet 7 m, ale w naszym klimacie tak imponująca wysokość nie jest możliwa. Natomiast 5 m to również ciekawy wynik, który gwarantuje doskonałą kompozycję klonu zwłaszcza w dużych ogrodach. To roślina o wzniesionym pokroju. Cechą charakterystyczną są pędy, które w okresie zimowym zmieniają barwę na koralowoczerwoną. Im starszy klon, tym zabarwienie staje się mniej intensywne. Barwa drobnych liści odmiany Sangokaku jest soczyście zielona. Wraz z końcem sezonu letniego barwa liści zmienia się na przyjemnie żółtą.
  • Mikawa-yatsubusa: Ten rodzaj klonu palmowego z kolei urzeka niewielkim rozmiarem. Krzew nie przekracza wysokością metra, co czyni go uroczym i dopasowanym również do ogrodów o niewielkich rozmiarach. Krzew ten jest o dość dużych liściach, mających do 6 cm średnicy. Są one ostro powcinane i mają kształt igieł. Soczyście zielone, raczej ciemne i gęsto rozłożone sprawiają, że klon wygląda naprawdę zdrowo i imponująco. Tę odmianę można także hodować na balkonie lub tarasie, ponieważ niewielki krzew doskonale przyjmie się także w donicy, zdrowo kwitnąc podobnie, jak inne rośliny doniczkowe. Tak samo, jak inne klony, również ten stary japoński krzew gubi liście na zimę.

Mnogość odmian pozwala na idealne dopasowanie rodzaju klonu do własnych potrzeb i możliwości. Nie tylko barwa, ale również sposób wzrostu oraz wielkość odróżniają jedną odmianę od drugiej. Co najlepsze, każdy rodzaj ma identyczne wymagania, które nie stanowią dużego wyzwania. Zapewne interesuje Cię także cena klonu palmowego. Za sadzonki tego krzewu zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W cenę należy wliczyć również nawóz i ewentualne środki ochronne. Klon palmowy jest jednak rośliną, która nie wymaga regularnego nawożenia, nie narazi więc nas na dodatkowe koszty związane z pielęgnacją.

Klon palmowy uprawa i pielęgnacja

Klon palmowy będzie wymagał troski i odpowiedniej pielęgnacji ze strony ogrodnika. Nie jest to roślina wyjątkowo wymagająca, jednak nie należy także do egzemplarzy szczególnie odpornych na warunki atmosferyczne i innego rodzaju zagrożenia.

Każda odmiana klonu lubi miejsce słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Stały dostęp do promieni słonecznych musi iść jednak w parze z dużą wilgotnością podłoża. Klon palmowy przyzwyczajony jest do klimatu leśnego. Stanowisko uprawy powinno być również, w miarę możliwości, osłonięte od wiatru. Warto wiedzieć, że słońce sprawia, że liście klonu mocniej się przebarwiają wraz z nastaniem jesieni. Jednak ekspozycja na mocne słońce może zasuszyć nasze krzewy i nie działa na nie zbyt korzystnie, dlatego mimo wszystko bardziej poleca się miejsca półcieniste.

Wymagania klonu co do gleby oznaczają ziemię wilgotną, przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym, ewentualnie zasadowym. W tym wypadku nie sprawdzi się zupełnie gleba podmokła. Mimo całej sympatii do słońca, klon palmowy nie lubi długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Nie jest również odporny na suszę, dlatego ważne jest pamiętanie o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w upalne lato. Poleca się sadzenie klonu obok większych drzew lub krzewów, które będą stanowiły dla niego osłonę i zagwarantują dobre kwitnienie. Jeśli jednak jesteś właścicielem niewielkiego ogrodu, nie martw się. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że klon palmowy i bez ochrony innych drzew będzie prezentował się imponująco.

Chociaż klon palmowy gubi liście na zimę, to jest rośliną wieloletnią i przy odrobinie troski z powodzeniem przetrwa zimę. Jako że klon to roślina, która płytko zapuszcza korzenie, polecane jest ściółkowanie pnia. Proces ten polega na wyściełaniu dodatkowego pokrycia wokół drzewka, by nie zmarzło. Robi się to oczywiście jesienią. Zimą praktykowane jest dodatkowe okrywanie klonu za pomocą płótna lub innego narzędzia, które ochroni roślinę przed warunkami atmosferycznymi. Bez względu na odmianę, klon palmowy musi być osłaniany na zimę oraz w czasie chłodniejszych temperatur jesienią. W przeciwnym razie z pewnością przemarznie. Dlatego jeśli planujesz albo już posadziłeś klon palmowy w swoim ogrodzie, czas zaopatrzyć się w akcesoria na jesień, by ochronić rośliny.

Klon palmowy, w przeciwieństwie do innych delikatnych roślin, nie powinien być zbyt intensywnie nawożony. Chociaż osiągniesz dzięki temu lepszy efekt w początkowej fazie wzrostu i kwitnienia, osłabisz roślinę na działanie niskich temperatur w zimie.

Pielęgnując rośliny ogrodowe, w tym klon palmowy, trzeba być przygotowanym na szkodniki, które lubią robić sobie źródło pożywienia z Twoich roślin. Poniżej kilka z typowych zagrożeń, na jakie podatny jest klon palmowy. Niektóre odmiany klonu są bardziej, a inne mniej odporne. Należy mieć świadomość, kiedy nasze rośliny są zaatakowane przez szkodniki.

  • Mączniak prawdziwy: To jeden z najbardziej znanych grzybów lubiących atakować ogród i kwitnące w nim rośliny. Także klon palmowy jest narażony na pojawienie się białego, mączystego nalotu. Biała substancja ma gdzieniegdzie czarne kropki, które stanowią zarodniki. Grzyb ten atakuje rośliny głównie jesienią i wiosną, kiedy pogoda bywa kapryśna i obfitująca w deszcze. Mączniak bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego ważna jest natychmiastowa reakcja, by klon palmowy nie zaraził innych roślin zdobiących ogród. W zwalczaniu grzyba pomagają środki ochrony roślin dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.
  • Werticilioza: Charakterystyczne dla tej choroby jest zżółknienie i opadanie liści klonu latem, kiedy powinny być w fazie najpiękniejszego rozkwitu. Nietypowo, bo poprzez uszkodzone korzenie, rośliny mogą zarazić się tą chorobą. Należy unikać sadzenia roślin w miejsce tych, które chorowały. Infekcji nie powoduje nadmierna wilgotność. Przeciwnie, na werticiliozę chorują rośliny, które przemarzły lub przesuszyły się w okresie wegetacji. Podobnie, jak w przypadku innych chorób zarażone pędy trzeba usunąć, a resztę spryskać środkiem chemicznym.
  • Antraknoza: Choroba, którą rośliny mogą się zarazić poprzez owady lub krople deszczu. Objawia się charakterystycznymi zżółknieniami na powierzchni liści, które po pewnym czasie więdną. Zainfekowane części roślin należy natychmiast oberwać i spalić, a resztę spryskać odpowiednim środkiem chemicznym.

Wczesne wykrycie choroby jest kluczowe dla uratowania nie tylko pojedynczej rośliny, ale również całego ogrodu, dlatego warto jest uważnie obserwować każde z Twoich roślin. Choroby rozprzestrzeniają się niezwykle szybko, a delikatne kwiaty i krzewy są mało odporne, dlatego nie leczone zwykle po prostu umierają.

Najlepsze narzędzia ogrodnicze do uprawy klonu

Wiemy, że odpowiednie przygotowanie jest cechą wielu ogrodników i zapewne masz w swoim magazynie odpowiednie narzędzia do uprawy nie tylko klonu, ale również pozostałych roślin zdobiących Twój ogród. Jednakże klon palmowy jest na tyle wymagającą rośliną, że warto wiedzieć, w jakie narzędzia koniecznie trzeba się zaopatrzyć, by roślina doskonale kwitła i cieszyła nasze oczy długi czas.

  • Płótno lub inny materiał rekomendowany do ochrony roślin przed mrozem. Niektórzy praktykują również obwiązywanie krzewów słomą, jednak korzystanie z gotowych rozwiązań jest znacznie wygodniejsze.
  • Wygodny sekator do przycinania drzewek. Chociaż przycinanie klonu nie jest konieczne, to od czasu do czasu pozwoli nadać roślinie pożądanego przez nas kształtu.
  • Środki chemiczne wspomagające zwalczanie chorób. Po ten element należy sięgnąć dopiero, gdy zauważymy, że nasz klon palmowy nie wygląda tak, jak powinien. Środki ochrony roślin warto mieć jednak pod ręką, by móc szybko reagować.

Rośliny ogrodowe tworzą niezwykłą aranżację i przyjemną atmosferę wokół domu, dlatego tak wiele wagi przykładamy do dbania o nasze rośliny. Krzew palmowy, atropurpureum, klon należący do najpopularniejszych lub jakakolwiek inna odmiana, to doskonały sposób by ozdobić ogród wyrazistym akcentem.

Uwaga: Nasza strona korzysta z plików cookies. Akceptując ciasteczka wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę i jej zaufanych partnerów. Zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych szczegółowo wyjaśnia zakładka, do której pokieruje Cię strona główna. W każdej chwili możesz zmienić zasady dotyczące przetwarzania i wykorzystywania danych.

Similar Posts