Fauna i Flora

Geranium – domowy lek z doniczki

Geranium – domowy lek z doniczki

Kilkadziesiąt lat temu stały na parapetach w domach, szkołach i urzędach. Ich walory estetyczne nie zawsze były cechą dominującą, ale ceniono je za właściwości zdrowotne. Geranium, czyli pelargonia wonna powoli wraca do łask. Jakie właściwości rośliny decydują o tym, że warto geranium mieć w swoim domu?

Zapach natury

Geranium pięknie pachnie. Zapach wydziela się, gdy roślinę poruszy wiatr albo gdy potrzemy jej liście. Zdefiniowanie zapachu do prostych nie należy; to mieszanka woni róży, melisy, cytrusów, goździków, gałki muszkatołowej. Ten niezwykły zapach geranium zawdzięcza olejkom eterycznym zgromadzonych w szorstkich liściach pokrytych włoskami. Potarcie liścia powoduje wydzielenie intensywnej woni, która zostaje na rękach a liść można wykorzystać do przyrządzenia leczniczego napoju.

Geranium ma ładny pokrój, więc może być ozdobą salonów. Wymaga dużo światła, lubi słońce – latem najlepiej się czuje na balkonie czy tarasie. W dobrych warunkach roślina zakwita. Obsypuje się niezbyt dużymi, ale bardzo ładnymi różowymi kwiatkami, które pachną, ale nie tak pięknie jak liście.

 

Geranium – lekarstwo na liczne niedomagania

Popularna nazwa geranium to anginowiec albo anginka. Nie bez powodu – roślina zawiera flawonaidy działające przeciwzapalnie oraz składniki uśmierzające ból. Nie ma potwierdzenia na wysoką skuteczność anginowca w zwalczaniu bakterii wywołujących anginę, ale wypicie naparu z liści znacznie poprawia samopoczucie i łagodzi stany zapalne gardła, a świeży listek zerwany z krzaczka i włożony do ucha łagodzi ból. Jeśli ktoś cierpi na zapalenia ucha i ma objawy przeziębienia może wypróbować wieczorem łącznie ciepły napar i liść jako kompres w uchu.

Anginowiec może pomóc łagodzić objawy grypy.

 

W walce z chorobami cywilizacyjnymi

Geranium jest sprawdzonym środkiem obniżającym ciśnienie krwi. To olejki eteryczne wydzielane przez liście mają działanie uspokajające i kojące nerwy, a to przekłada się na obniżenie wartości ciśnienia tętniczego. 

Leczenie stresu przy pomocy geranium jest proste. Wystarczy codziennie pić napar z liści. Aby był skuteczny liście zalewa się wodą gorącą, ale niewrzącą. Można taki napój mocno schłodzić i serwować w czasie upałów z dodatkiem cytryny.

 

Wśród licznych właściwości leczniczych geranium wymienia się również jego właściwości łagodzące bóle reumatyczne. Wystarczy okład z liści położony na obolały staw, aby po kilkudziesięciu minutach poczuć ulgę na tyle znaczącą, że można normalnie, bez bólu funkcjonować.

 

Geranium jest rośliną, która działa jak domowa oczyszczalnia powietrza. Włochate listki zatrzymują kurz i inne zanieczyszczenia. Warto hodować geranium w mieszkaniu alergików.

Similar Posts