Porady

Jak malować ściany? Praktyczne wskazówki!

Jak malować ściany? Praktyczne wskazówki!

Malowanie ścian w domu czy mieszkaniu jest jedną z prostszych czynności remontowych, jednak nieprawidłowe wykonanie wiąże się z mało satysfakcjonującym efektem. Dowiedz się, jak przygotować się do samodzielnego malowania ścian oraz jakich błędów należy się wystrzegać!

 

Malowanie ścian – przygotowanie miejsca pracy

Pomieszczenie, które chcemy pokryć nowym kolorem, powinno zostać oczyszczone z możliwie jak największej liczby przedmiotów, a meble i podłoga zabezpieczone folią budowlaną. Następnie można przejść do oczyszczania ścian. Nie jest konieczne zmywanie starej farby, jednak powierzchnia musi zostać dokładnie umyta i wyrównana, by przyczepność nowej farby była dobra, a efekt prezentował się ładnie przez długie lata lub do czasu, gdy kolor ścian nam się nie znudzi. Warto pamiętać również o usunięciu niepotrzebnych gwoździ oraz starych listew, oraz o uzupełnieniu ubytków w ścianach. 

 

Jak malować ściany?

Do pokrycia ścian przyda się wałek malarski oraz pędzle konieczne do precyzyjnego pokrycia zakamarków i trudno dostępnych miejsc, na przykład za grzejnikiem. Powierzchnia ścian musi być sucha i uprzednio dokładnie wyczyszczona z pyłków, brudu i tłuszczu. Oczyszczone i wyszlifowane ściany należy pokryć warstwą gruntu, a po jego wyschnięciu można przystąpić do malowania. Farbę nakładamy w jednym kierunku, pasami, jeden obok drugiego. Zakamarki zamalowujemy pędzlem. 

 

Malowanie ścian – na to musisz zwracać uwagę

Do uzupełniania ubytków warto kupować gotowe mieszanki szpachlowe, ponieważ stanowią dużą oszczędność czasu i gwarantują prawidłowe wypełnienie. Do wyrównywania powierzchni ścian przyda się papier ścierny i nie wolno pomijać elementu wygładzania, ponieważ farba uwydatni wszystkie niedoskonałości. Do najlepszego pokrycia potrzebne będą dwie warstwy farby, jednak kolejną warstwę można nałożyć dopiero po wyschnięciu pierwszej. Warto zapoznawać się z opisem farby, na jaką się zdecydujemy, gdyż różnią się one długością schnięcia. Nakładanie kolejnej warstwy na niezaschniętą farbę może wyglądać nieestetycznie. Dobrym sposobem jest malowanie obwodowe, czyli malowanie ścian po kolei. W ten sposób, zanim pomalujemy pozostałe ściany, pierwsza będzie już sucha.

 

Malowanie ścian to świetny i stosunkowo tani sposób na odnowienie wnętrza mieszkania, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Z powodzeniem możesz samodzielnie pomalować ściany. Wystarczy cierpliwość i odrobina spostrzegawczości, by nowy kolor na ścianie prezentował się nieskazitelnie.

Similar Posts