Porady

Papa termozgrzewalna – najlepszy sposób na ochronę przed działaniem wody i wilgoci

Papa termozgrzewalna – najlepszy sposób na ochronę przed działaniem wody i wilgoci

Wilgoć to największy wróg budowli. Nic więc dziwnego w tym, że budowlańcy poszukują skutecznych materiałów oraz metod, zastosowanie których da gwarancję ochrony. Wśród materiałów, po które na budowach sięga się często i chętnie jest papa termozgrzewalna.

 

Papa termozgrzewalna – skład i właściwości

Tak jak w papie tradycyjnej podstawowym składnikiem papy termozgrzewalnej jest masa bitumiczna. Najczęściej jest to bardzo wysokiej jakości asfalt modyfikowany lub wkładki nośne. Do produkcji pap najniższej jakości używa się asfaltu oksydowanego. Do modyfikacji asfaltu o lepszych parametrach stosuje się ataktyczny polipropylen APP lub SBC (styren – butadien – styren).

Modyfikatory są zbiorem różnych mas izolacyjnych, przez co papa termozgrzewalna jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników klimatycznych. Doskonale sprawdza się w warunkach ekstremalnych między -20 a +120 stopni Celsjusza.

 

Poza masą bitumiczną w składzie papy są różnego rodzaju wypełniacze, które mają znaczenie dla poprawy niektórych parametrów, na przykład adhezyjności (zdolność przylegania). Posypka mineralna na warstwie zewnętrznej lub łupek bitumiczny uodparniają papę na działanie promieniowania UV oraz kwaśnych deszczów.

Wewnętrzne wzmocnienia z włókna szklanego lub poliestrowej włókniny  dają papie odporność na wilgoć i przez to stanowią doskonałą ochronę przed powstawaniem pleśni i grzybów.

 

Zastosowanie papy termozgrzewalnej

W budownictwie mieszkaniowym papa termozgrzewalna wykorzystywana jest jako hydroizolacja fundamentów, ścian, dachów.  

Walory papy termozgrzewalne doceniają drogowcy – stosują ją jako podkład pod nawierzchnie drogowe. O wysokich parametrach izolacyjnych świadczyć może wykorzystywanie papy do wyściełania den sztucznych jezior.

Rodzaj podłoża nie ma znaczenia – papa termozgrzewalna dobrze sprawdzi się na drewnie, betonie, stali. Ułożona może być w poziomie i pionie. Miejscem niezalecanym do pokrywania papą są złącza pionów i poziomów – z biegiem czasu papa w tych miejscach może pękać.

Przed położeniem podłoże należy wyrównać, zagruntować ciekłym roztworem asfaltowym. Konieczne jest również wykonanie wentylacji, która odprowadzi nadmiar gromadzącej się wody.

Montaż papy

Jest równie prosty, a może nawet łatwiejszy, od montażu papy tradycyjnej. Na pewno plusem jest fakt, że położenie papy termozgrzewalnej nie wymaga użycia gorącego lepiku.

Jak zawsze, gdy stosuje się otwarty ogień, przy podgrzewaniu papy należy zachować szczególną ostrożność. Należy również dbać o jakość urządzeń do podgrzewania – częstemu sprawdzeniu powinny podlegać butle gazowe, przyłącza do nich i przewody.

Similar Posts