Porady

Komin systemowy- wady i zalety

Komin systemowy- wady i zalety

Nowoczesne technologie stosowane w budownictwa umożliwiają znaczne usprawnienie stawiania budynków oraz ich poszczególnych elementów. Jest to bardzo dobrze widoczne na przykładzie budownictwa systemowego. Dom, który jest budowany w technologii modułowej, jest tworzony od podstaw w ciągu kilku miesięcy, a nie tak jak w tradycyjnym budownictwie, przez kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt. Systemy modułowe są również stosowane do tworzenia kominów. Dzięki temu ich stawianie jest dużo szybsze, co umożliwia inwestorowi oszczędzić czas i błyskawicznie podłączyć komin do całego systemu grzewczego. Co warto wiedzieć o kominach systemowych? Jakie są ich wady i zalety?

Czym są systemy kominowe? 

Kominy systemowe w przeciwieństwie do tradycyjnych, murowanych kominów budowany jest z większych, prefabrykowanych elementów, czyli modułów, które są sprzedawane w zestawach. Znajdziemy w nich wszystko, czego będziemy potrzebowali do stworzenia bezpiecznego i całkowicie funkcjonalnego komina, czyli: rury, kształtki, elementy zewnętrzne, jak również akcesoria, takie jak na przykład kratki wentylacyjne lub drzwiczki. To, co jest w takim zestawie, jest w bardzo dużym stopniu zależne od producenta o konkretnego modelu systemowego. 

Gdy decydujemy się na systemy kominowe, trzeba głównie zwrócić uwagę na to, żeby były zrobione z materiałów, które pozwalają na ich bezpieczne użytkowanie. Materiał, z którego wykonane są kominy systemowe, musi być odporny na działanie ognia oraz kwasów. W dodatku, tam, gdzie jest to potrzebne, w szczególności przy stalowych elementach, komin posiada wewnętrzną izolację termiczną. Do obudowania wnętrza komina tego rodzaju zazwyczaj wykorzystywane są okładziny zrobione z keramzytobetonu.

Systemy kominowe- wady i zalety 

Warto podkreślić, że systemy kominowe mają bardzo mało wad. W praktyce jedyną jest to, że w przypadku systemów mieszanych są one dopasowane tylko do określonego źródła ciepła. Nie ma rozwiązań, które są uniwersalne. 

Gdy chodzi natomiast o zalety systemów kominowych, to jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe niż komin murowany z uwagi na to, że stawia się go o wiele szybciej, co umożliwia sporą oszczędność czasu. Ceny systemów kominowych również są dosyć przystępne. Należy wziąć pod uwagę fakt, że większość firm ma w swojej ofercie zestawy, do których już nic nie trzeba dodawać, żeby postawić w pełni funkcjonalny komin. Trzeba też podkreślić, że montaż takiego komina jest dużo prostszy niż w przypadku komina tradycyjnego. Odpowiednio dobrany system kominowy zajmuje też o wiele mniej miejsca niż komin murowany. 

Similar Posts