Prawidłowo wykonana budowa, czy doskonale przeprowadzony remont wymaga precyzji, cierpliwości i najlepszych materiałów! Brak cierpliwości oraz chęć ułatwienia sobie pracy jest obecnie możliwa bardziej niż kiedykolwiek. Dowiedz się, do czego służy taśma dylatacyjna i czy przyda się także Tobie!
Taśma dylatacyjna co to jest?
Materiał, który tworzy taśmę dylatacyjną to zwykle spieniony polietylen lub guma, które są materiałami elastycznymi, idealnie sprawdzającymi się do izolacji tego typu powierzchni. To zwinięty pas o średnicy dostosowanej do grubości posadzki, jaka ma powstać. Długość taśmy również jest dostosowywana do potrzeb danej budowy. To wygodne rozwiązanie służące do przykrywania i zabezpieczania szczelin dylatacyjnych. Wyróżnia się taśmy dylatacyjne obwodowe zwane również brzegowymi oraz zwykłe taśmy dylatacyjne. Przed nałożeniem każdej z nich należy dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu i zanieczyszczeń, by taśma trzymała się prawidłowo i spełniała swoją funkcję.
Taśma dylatacyjna, do czego jest używana?
Taśmy dylatacyjne izolują przestrzeń dylatacyjną między posadzką a ścianą lub dylatacje między elementami nawierzchni. Wypełnia również brzegi ścian lub słupów przechodzących przez podłogę. To popularne rozwiązanie, ponieważ taśma dylatacyjna jest bardzo prosta i wygodna w użyciu, zwłaszcza taśma dylatacyjna z folią. Możliwość wykorzystania wewnątrz i na zewnątrz budynków to kolejny atut, za którym podąża również korzystna cena. Rolkę taśmy można dostać już za 20 złotych. Alternatywą dla tego rozwiązania jest użycie styropianu, polecane jako tańsze, jednak bardziej czasochłonne i wymagające precyzji przy odpowiednim przycinaniu.
Przerwa dylatacyjna
Przestrzeń, którą maskuje się za pomocą taśmy dylatacyjnej, zostaje utworzona z zamiarem zabezpieczenia posadzki i ścian budynku przed działaniem temperatur i nieprawidłowym osiadaniem konstrukcji w wyniku eksploatacji podłoża Zmienne temperatury doprowadzają do obkurczania lub poszerzania się danej substancji, również betonu. Z tego względu konieczne jest utworzenie pewnego zapasu miejsca, by w wysokie temperatury nie doprowadziły do rozsadzania budynku.