Porady

Kombinat budowlany czy majster – o jakości usług budowlanych

Kombinat budowlany czy majster – o jakości usług budowlanych

Powierzenie wykonawstwa inwestycji wymaga rozeznania i głębokiego zastanowienia. Jeśli decydujemy się na samodzielną budowę domu wybór padnie na tradycyjną ekipę z majstrem na czele. Można jednak wybrać zakup domu czy mieszkania, którego wykonawcą jest kombinat budowlany. Warto sprawdzić obie opcje i wybrać lepszą dla siebie.

 

Kombinat budowlany – specyfika działania

W nomenklaturze ekonomicznej mianem kombinatów określa się zespoły przedsiębiorstw o podobnym profilu. Kojarzą się głównie z epoką budowy komunizmu, więc nie zawsze darzymy je zaufaniem. Współcześnie kombinat budowlany czy każdy inny należy rozumieć jako duże przedsiębiorstwo, które w swojej działalności jest niemal całkowicie samodzielne i samowystarczalne z racji zatrudnienia fachowców ze wszystkich dziedzin będących w centrum zainteresowania przedsiębiorstwa, czyli kombinat wykonuje wszelkie zadania od ustalenia lokalizacji, zakupu i przygotowania działki, przez budowę aż do notarialnego przekazania mieszkania czy domu dla właścicieli, którzy dokonali zakupu.

 

Kombinat budowlany, czyli wszystko w jednym

Niejeden kombinat budowlany obok działu zajmującego się nabywaniem i przygotowywaniem działek posiada własną pracownię projektową i szereg ekip specjalizujących się w konkretnych pracach budowlanych. Oczywiście wyposażenie w sprzęt budowlany, urządzenia i narzędzia  musi być na poziomie zapewniającym kombinatowi konkurencyjność na rynku. Największe kombinaty budowlane dysponują własnymi kopalniami kruszywa, wielkimi powierzchniami magazynowymi, wytwórniami bloczków z gazobetonu czy nawet gotowych elementów domów szkieletowych albo segmentów domów modułowych.

Budowa domu mieszkalnego, hali przemysłowej czy budynku użyteczności publicznej przebiega w kombinacie rytmicznie, bez niepotrzebnych przerw na poszukiwanie podwykonawców, nie wspominając o ponoszeniu odpowiedzialności za niefachowe wykonawstwo ekip ściąganych z zewnątrz. Kombinat budowlany w tym zakresie przewyższa inne firmy – ma własnych fachowców.

 

Którego wykonawcę wybrać?

Wybór wykonawcy naszego domu zależy od dwóch kwestii: ilości pieniędzy, którymi dysponujemy oraz czasu i cierpliwości, jaki możemy budowie poświęcić. Oczywiście nie zawsze wybór jest – jeśli w okolicy nie działa kombinat budowlany i nie ma oferty zakupu domów czy mieszkań, to pozostaje nam zdać się na tradycję.

Między kosztami zakupu działki i budowy własnego domu a nabyciem gotowego może być przepaść finansowa. Oczywiście porównanie dotyczy domów o podobnym metrażu i standardzie wykonania na działce o tożsamej powierzchni i podobnej lokalizacji. Domy budowane tradycyjnym systemem są tańsze. Jednak trzeba im poświęcić więcej czasu i uwagi, a to nie zawsze jest możliwe i korzystne dla nas. Kombinaty budowlane nie tylko dobrze sprawdzają się w roli wykonawcy, dają wieloletnią gwarancję na swoje usługi, ale często pośredniczą w negocjacjach między klientem a bankiem i pomagają uzyskać kredyt na zakup domu.

Similar Posts